Жорстка, “воднева”, мінеральна: 10 міфів про питну воду (частина 2) – SpeleLife
#health

Жорстка, “воднева”, мінеральна: 10 міфів про питну воду (частина 2)

Продовжуємо спростовувати міфи про питну воду. Сьогодні на черзі джерельна та газована вода, а також міфи про шкідливість зберігання води у пластикових пляшках та її вживання під час їжі.

Джерельна вода найкраща
Іронія в тому, що майже вся вода, яку ми вживаємо, тою чи іншою мірою джерельна. Ту ж водопровідну воду найчастіше беруть з річок, обробляють і фільтрують, перш ніж вона потрапить в труби. І хоча ідея пити воду прямо з джерела, що б’є десь в горах, виглядає спокусливою, насправді це будуть ті ж молекули H2O та мінеральні речовини.

Любов’ю до всього “натурального” можна пояснити не лише поїздки “на джерело”, а й успішні продажі дощової й талої води та систем для збору води з атмосфери. Новий тренд — це захоплення “сирою”, нічим не обробленою водою. Парадоксально, але поки понад два мільярди людей не мають доступу до звичайної водопровідної води, у розвинених країнах люди намагаються повернутися до вживання “натуральної”, тим самим наражаючи себе на небезпеку.

Газована вода шкідлива
Міф про шкоду газованої води, мабуть, пов’язаний з тим, що soft drinks зазвичай перекладають як “газовані напої”. Мінеральну воду з бульбашками теж відносять до цієї групи, однак це помилка. Дослідження показують, що газована вода не завдає шкоди шлунку (хоча може викликати неприємні відчуття на кшталт гикавки), зубам або кістковій тканині. Тому вибір на користь води з газом або без можна робити на основі особистих переваг і смаку: газована питна вода може суб’єктивно краще вгамовувати спрагу і навіть перешкоджати переїданню, створюючи відчуття наповненості у шлунку.

Не можна пити воду з-під крана
Це правда, що водопровідна вода не завжди добре очищена від бактерій та шкідливих речовин, на кшталт важких металів. Однак, навіть якщо вам не подобається її смак, такою водою можна користуватися. Річ у тім, що водоканали різних міст проводять щотижневі та навіть щоденні перевірки якості води. Проблеми можуть виникати в будинках зі старими трубами, за які міський водоканал відповідальності не несе. До того ж водопровідна вода зазвичай не відрізняється надмірною жорсткістю, її спеціально пом’якшують, щоб труби служили довше.

Не можна зберігати воду у пластикових пляшках
З пластиковими пляшками все теж неоднозначно: ми знаємо, що в океані вони будуть розкладатися мало не мільйони років, але чомусь вважаємо, що з бутильованою водою в організм потрапить і пластик. Мономери (невеликі молекули) пластику дійсно можуть потрапити у воду зі стінок або кришок, але якщо мова не йде про підпільно розлиту в пляшки воду, кількість цих молекул не перевищуватиме норму.

Іспанські вчені дослідили понад 130 видів бутильованої води (6 тис. зразків) і молекули пластика знайшли лише в 5,6% з них. А ще людина мала б випивати майже 250 літрів такої води щодня, аби завдати хоч якоїсь шкоди організму. Тому при усіх недоліках пластика для екології ми можемо бути впевнені у тому, що якість води він не погіршує.

Під час їжі пити шкідливо
Противники пиття під час їжі, у якості аргументів, чи не одразу згадують про “розрідження шлункового соку”, описане творцем теорії роздільного харчування Шелтоном, та ризик “погасити вогонь травлення” згідно з принципами Аюрведи (насамперед мова йде про холодні напої). Однак, навіть якщо кислотність у шлунку трохи знизиться, шлунковий сік продовжить виділятися до необхідної кількості. Що ж стосується температури рідини, то навіть найхолодніша вода моментально нагріється у шлунку.

На контраст температури води та їжі варто звертати увагу в першу чергу власникам брекетів: від морозива з гарячою кавою металеві елементи дійсно можуть відклеїтися від зубів. На травлення ж ані холодна вода, ані гаряча кава не вплинуть. Варто пам’ятати, що організм кожної людини унікальний і при виборі кількості напоїв, їх температури та складу потрібно орієнтуватися не лише на загальні рекомендації, а й на власні відчуття та смаки. Зрештою, деяким вдається прожити понад сто років, випиваючи щодня по чотири пляшки вина замість води.