Жорстка, “воднева”, мінеральна: 10 міфів про питну воду (частина 1) – SpeleLife
#health

Жорстка, “воднева”, мінеральна: 10 міфів про питну воду (частина 1)

Здавалося б, немає нічого простішого і знайомішого за звичайну питну воду, але навіть сьогодні про неї існує чимало легенд та чуток. Одні кажуть, що пити потрібно не менше восьми склянок води на добу, не рахуючи кави та чаю; інші впевнені, що жорстка вода шкідлива і користуються різноманітними фільтрами; треті наполягають на тому, що звичайна вода завдає шкоди — а ось збагачена воднем чи киснем здатна вилікувати будь-яку хворобу. Сьогодні ми спробуємо спростувати популярні міфи про питну воду та розповімо, яких чуток слід уникати.

Потрібно випивати не менше 8 склянок на день
Чи не найпоширеніша помилка про воду пов’язана із кількістю рідини, яку необхідно випивати щодня. Цифри можуть варіюватися, але частіше за все говорять про вживання 2 — 2,5 л чистої негазованої води на добу, без урахування інших рідин (чаю, кави, супів та інших рідин). Насправді ж не існує жодних офіційних рекомендацій, де мова йшла б про саме такий обсяг води для пиття. У документах Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) і, наприклад, Національної академії наук США вказується, що обсяг рідини, який рекомендується випивати щодня: це 3,7 л для дорослих чоловіків та 2,7 л для дорослих жінок.

У рекомендаціях докладно пояснюється, що до цієї норми входять будь-які напої (включаючи воду, чай, каву, соки, газовані напої) та продукти (особливо овочі та фрукти). Цікаво, що ці норми розраховані для пересічної людини, яка живе у помірному кліматі. Звичайно ж ці цифри, в залежності від обставин (спеки, фізичної активності) можуть суттєво різнитися для кожної людини.

Води багато не буває
Логічно, що отримати близько трьох літрів рідини лише з їжі важко, а вживання соку або кави у великих масштабах може призвести до підвищення вмісту кофеїну або цукру в організмі — тому пити воду все ж потрібно. Та чи така вона корисна при перевищенні добової норми? У рекомендаціях американської Національної академії наук відзначається, що одним із симптомів водної інтоксикації є зниження концентрації натрію в крові, яке може призвести до порушення роботи серця, руйнування м’язової тканини і ниркової недостатності.

Варто пам’ятати, що вода — це розчинник, який знижує концентрацію солей в організмі. Саме тому, якщо людина багато пітніє (скажімо, тренується на вулиці в спеку), пити краще не воду, а ізотонічні напої, які компенсують для організму втрачені мінеральні речовини. Це ж стосується і похмілля, коли організм людини зневоднений і позбавлений потрібних солей.

Жорстка вода шкідлива
Мабуть, саме на цьому міфі тримається ринок фільтрів та пляшкової води — адже всі знають, що вода з-під крана жорстка. Варто лише подивитися на шар накипу, який вона залишає у чайнику, і поспівчувати нашим внутрішнім органам, яким дістається така ж порція осаду. Проте багато хто забуває, що організм людини не нагріває воду до температури кипіння, а вчені раз по раз стверджують, що саме жорстка вода корисна.

У кількох великих дослідженнях вживання жорсткої питної води корелювало з нижчою частотою серцево-судинних захворювань і смертності від інсультів. Є дані, що жорстка вода запобігає таким хворобам, як рак шлунка та підтримує кістки щільними. У дослідженнях, проведених ще в СРСР, на які посилається ВООЗ, було доведено, що вода зі зниженим вмістом мінералів призводить до проблем зі згортанням крові, порушень у роботі м’язів і серця, і навіть до передчасних пологів під час вагітності.

Мінеральною водою можна отруїтися
Шанобливе ставлення до мінеральної води збереглося ще з тих часів, коли «на води» їздили оздоровлюватися. Тож нікого не здивуєш думкою, що мінеральна вода — це ліки, а отже якщо випити зайву склянку, можна отримати передозування солей. Насправді ж мінералка, яка продається у магазинах, містить невелику (у відсотках від добової норми) кількість мінералів. Увагу варто звертати лише на вміст кальцію, магнію та натрію у воді: і якщо кальцію та магнію нам часто не вистачає, то натрію ми й так достатньо отримуємо з сіллю в продуктах. І все ж, навіть якщо випити багато мінералки, набагато більше шансів отримати водну, а не сольову інтоксикацію.

«Воднева вода» нас врятує
«Збагачена» вода подається виробниками якщо не як панацея, то як засіб профілактики будь-яких хвороб. Вода «з активними формами кисню» покликана «підвищувати імунітет, зміцнювати серцевий м’яз і розгладжувати зморшки». Існують навіть домашні установки для збагачення води воднем — ціни на них починаються з 1200 доларів, а з огляду на відсутність однозначних доказів користі такої води, слово «збагачення» більше стосується бюджетів виробників. Щоправда, у деяких дослідженнях були отримані цікаві результати: так, коли 20 учасників з ожирінням і метаболічним синдромом випивали по 1,5-2 літра «водневої води» щодня протягом восьми тижнів, у них відзначалося зниження рівнів холестерину на 13% (у порівнянні з ефектом ліків). Проте, поки «воднева вода» не вивчена у великих рандомізованих дослідженнях, говорити про її користь зарано.

Сьогодні ми розповіли про п’ять поширених міфів, пов’язаних із питною водою. У другій частині ми спростуємо хибні твердження про джерельну, газовану та звичайну воду. А також, чому зберігання води у пластикових пляшках насправді не шкодить здоров’ю, як і її вживання під час їжі.