Про роль білків в здоровому харчуванні – SpeleLife
#youth

Про роль білків в здоровому харчуванні

Білки відіграють дуже велику роль в харчуванні людини, так само як жири і вуглеводи. Чи знаєте ви чому так важливі білки? Якими вони бувають? Скільки білка необхідно нам щодня? І як вони впливають на наше здоров’я? Якщо ні, то відповіді на ці важливі питання ви знайдете саме тут.
15-20% нашого тіла – білки. Вони є складовими практично всіх клітин організму. Білки – це важливий будівельний матеріал, з якого складається наше волосся, шкіра і м’язи. Вони необхідні для утворення гормонів, які переносять кисень гемоглобіну і безлічі ферментів, що підтримують життєдіяльність організму.
Процес розпаду і відновлення білків безперервний. На жаль ми не можемо запасати білки так само, як жири, тому кожен день нам потрібна нова порція білків. Білок – це послідовність амінокислот. На молекулярному рівні білок складається приблизно з двадцяти будівельних блоків – амінокислот. У ньому вони розташовані хаотично, переплітаючись і утворюючи різні зв’язки. Послідовність і поєднання амінокислот надає кожному окремому білку особливі властивості.
Амінокислоти можна умовно поділити на три групи. Замінні амінокислоти, які надходять ззовні або виробляються організмом самостійно. Незамінні – не синтезуються, не виробляються і обов’язково повинні надходити разом з їжею. Третя група амінокислот, назвемо їх умовними амінокислотами, перестають бути замінними в період стресу або хвороби.
Повноцінні або неповноцінні білки.
У науковій літературі часто зустрічаються поняття повноцінні або неповноцінні білки. Повноцінні – це білки з повним набором амінокислот, а якщо не вистачає однієї або декількох амінокислот, вони вважаються неповноцінними. До джерел повноцінних білків відносять м’ясо, птицю, яйця і молочні продукти. Вважається, що неповноцінний білок міститься в продуктах рослинного походження. Більшість вчених вважають, що для формування нових білків в організм повинен надійти повний склад амінокислот, при чому за один прийом їжі. Інші ж стверджують про необов’язковість цього правила. Треті висловлюють абсолютно іншу точку зору, в якій доводять, що не існує поняття незамінних, повноцінних або неповноцінних амінокислот, і будь-які амінокислоти можуть синтезуватися організмом людини, так як він досконалий.
Джерела походження білків діляться на білки тваринного і рослинного походження. До першої групи відносять м’ясо, птицю, рибу, яйця і молочні продукти. До другої – крупи, бобові, горіхи, насіння і водорості.
Потреба в білках.
Добова норма білка в раціоні харчування дорівнює 0,8 г білка на 1 кг маси тіла, при чому в наступному співвідношенні: 70% – білки тваринного походження, 30% – рослинного. Наприклад, для дівчини вагою 60 кг добова норма білка складе 48 грам. Мається на увазі, не вага білкового продукту як такого, а та кількість білка, що міститься в продукті. Наприклад, 48 грам білка знаходиться в 200 грамах курячої грудки. При цьому потреба може коригуватися в залежності від віку, статі, фізичної активності, фізіологічного стану.
Більше білка необхідно дітям, матерям, що годують або вагітним жінкам, спортсменам і людям, що займаються фізичною працею.
Дефіцит або надлишок?
Насправді для організму однаково шкідливі, як дефіцит білка, так і його надлишок. Дефіцит білка може негативно позначитися на рівні заліза і ферментів, роботі гормональної системи. Велика кількість білкової їжі збільшує в рази навантаження на печінку і нирки, впливає на здоров’я суглобів і травної системи, призводить до інтоксикації організму. Тому дуже важливо знати свою добову норму і прагнути до балансу в цьому питанні.
Рослинний або тваринний?
Тваринний білок вважається більш повноцінним, тому що в ньому міститься більш менш повний набір амінокислот. Якщо говорити про рослинні білки, то одні амінокислоти можна знайти в крупах, а інші в бобових або горіхах. Саме тому вегетаріанцям радять комбінувати різні рослинні білки, щоб вони доповнвали один одного і утворювали повний набір амінокислот. Проте у тваринних білків є одна неприємна особливість – вони окислюють кров і організм. І науковим співтовариством вже доведено, що кислотне середовище – це сприятливе середовище для розвитку різних серйозних захворювань, в тому числі невиліковних.
Білки рослинного походження не мають такого недоліку. Крім того, більшість з них спрямовані проти окиснення організму, чим надають нашому організму незамінну послугу. З тваринних білків здоровими вважаються птиця, риба і яйця, так як в них менше насичених жирів, ніж у червоному м’ясі і молочних продуктах. Насичені жири – головний винуватець підвищеного холестерину, серцево-судинних захворювань і проблем із зайвою вагою.
Пам’ятайте! Не існує стовідсотково корисних або стовідсотково шкідливих продуктів. Це справедливо і по відношенню до білків. Одні й інші мають свої переваги і недоліки. Прагніть до балансу і різноманітності.