Психологія здорового способу життя – мода чи необхідність – SpeleLife
#psychology

Психологія здорового способу життя – мода чи необхідність

За останні роки інтерес до здорового способу життя зростає у невпинній прогресії. На екранах телевізорів і на сторінках популярних видань з’являються все нові і нові передачі з порадами про здорове харчування, схуднення, спорт, а в соціальних мережах множаться спільноти, присвячені цим темам. 

Здоровий спосіб життя сьогодні – не стільки данина моді, скільки природний результат розвитку нашого суспільства. Багато в чому це пов’язано з високими стресовими навантаженнями на психіку і тіло, особливо в великих містах. Пік популярності турботи про свій фізичний добробут зараз припадає на категорію прогресивних і успішних молодих людей, які можуть собі це дозволити. Багато з них – підприємці і топ-менеджери, люди, які звикли йти проти середовища, щоб отримати те, що їм потрібно.

Здоровий спосіб життя – це дійсно рух проти звичного нам середовища. Якщо подивитися на тенденції в харчовій індустрії, в екології і способі життя, можна констатувати, що, паралельно з розвитком медицини, ми рухаємося проти підтримки природного здоров’я. Тільки за останні 100 років в європейському суспільстві практично зникла проблема нестачі їжі. У той же час, харчова поведінка людини продовжує «працювати» за старими програмами і призводить до надмірного споживання і запасання харчових ресурсів. Здоровий спосіб життя покликаний це подолати, а також повернути людині те, що вона втрачає. Звичайно, для цього потрібна стійкість, впевненість в собі і матеріальні ресурси.

У Сполучених Штатах і країнах Європи вчені досліджують вплив архітектури міського середовища на кількість і якість фізичної активності людей. Скажімо, розташування великих автомобільних доріг поблизу від будинку сильно обмежує дітей в рухливих іграх і самостійних прогулянках. Навіть якщо у будинку є прекрасний двір, але він оточений не пішохідною зоною, батьки не можуть бути спокійні за дитину, яка, наприклад, захоче покататися на велосипеді. Відсутність зелених зон в мегаполісі може стати важливим фактором обмеження руху для дорослих людей: навіть якщо хтось хоче і може бігати або просто ходити пішки кожен день, користь від такої фізичної активності близько жвавих доріг з повітрям, насиченим вихлопними газами, дуже сумнівна. Те, скільки часу щодня витрачається на пішу дорогу до магазину, поліклініки, транспорту – це питання не тільки зручності організації міського середовища, а й зрештою – стану здоров’я.

Вчені Єльського університету відзначають, що не тільки через зміни макросередовища раніше було набагато легше зберігати фізичну активність. Зараз повсюдно поширені енергозберігаючі пристрої, і мова заходить про енергозбереження в таких обсягах, які, на перший погляд, здаються незначними або зовсім не помічаються. Так, близько 50 років тому всі тексти друкувалися на машинці, зараз – набираються на клавіатурі комп’ютера, причому, виробники змагаються в розробці якомога більш «м’яких» клавіатур, з легким натисканням кнопок. Здавалося б, мінімальні енерговитрати калорій, які витрачаються при натисканні на кнопки клавіатури. Але додамо сюди автоматичне відкривання гаражних дверей, електричні зубні щітки, автоматичне відкриття вікон в машині, пульти дистанційного керування побутовою технікою, системи «розумний дім», автоматично контролюють всі побутові процеси, замовлення товарів через Інтернет і т.д. – і ми отримуємо в сумі величезний дефіцит калорій, що спалюються в порівнянні з нормою для здорової людини. Ніхто не збирається скасовувати або засуджувати технічний прогрес, просто треба враховувати, що навколишнє середовище сильно змінилося, і слідом за цим повинна змінюватися не тільки рухова активність, але і свідомість людини, її образ думок і звичок.

Що ми розуміємо під поняттям здорового способу життя? Це здатність виходити за межі умов, в які людину ставить життя, для того, щоб вибрати краще для свого організму. Це вміння знаходити здорові, якісні продукти для себе і своєї сім’ї, знаходити способи їх готувати і пити достатньо води. Це усвідомлене прагнення отримувати свою норму сну і відпочинку, рухової активності. Це розширення своїх енергетичних можливостей тренуваннями і ментальними практиками (медитація, психотерапія). Для цього необов’язково володіти якимись надприродними можливостями. Наприклад, кинути свої шкідливі звички, відмовитися від цукру і харчового сміття, частіше виїжджати на природу може кожен. Однак для закріплення навичок на все життя і перенесення їх в різні умови, в тому числі екстремальні, потрібно міняти свою свідомість.

Підсумовуючи, можна зазначити, що здоровий спосіб життя формує перед людиною два великі завдання:

  • формування у сучасної людини розуміння того, що спеціально організований рух і харчування – це не примха і не розкіш, а необхідна умова для підтримки здоров’я;
  • розробка таких засобів, які дозволили б максимально безболісно і ефективно вивести ці нові знання на рівень практичної реалізації в життя.

І лише від бажання кожного з нас залежатиме побудова свого здорового та довгого життя.