Складові здорового способу життя – SpeleLife
#spelestyle

Складові здорового способу життя

Люди дивляться на саме поняття здорового способу життя по-різному. Якщо вчені-психологи розглядають його, як можливість вивчати свідомість і психологію людини, то у педагогів буде своя думка. У медиків погляд куди більш професійний, при цьому меж між складовими способу життя немає. Та й самі складові, як правило, загальні для всіх, нехай і можуть вноситися певні поправки.
На здоров’я людини впливають такі чинники як: тривалість сну, дієти і харчування, фізична активність, шкідливі звички, своєчасна медична допомога (профілактичні медогляди). Виходячи з цього, можна виділити ряд складових здорового способу життя.
 • Харчування. Починати потрібно завжди зі здорового, помірного і раціонального харчування.
 • Активність. Заняття спортом – це важливо, але це не єдина складова ЗСЖ, як прийнято вважати.
 • Відмова від шкідливих звичок. Сигарети, алкоголь, шкідлива їжа – від цього необхідно відмовитися
 • Інтелектуальний розвиток. Поглинайте нову інформацію, вивчайте світ.
 • Духовний розвиток. Тільки ставлячи перед собою мету, заряджаючись оптимізмом, можна рости духовному плані.
 • Соціальна взаємодія. Розвиток комунікабельності, взаємодія з людьми Можливо, ряд людей віднесе до ЗСЖ і взаємодію з навколишнім середовищем, а також гігієну і вміння надати допомогу ближньому.

При цьому важливо розуміти, що тільки комплексна робота над собою може приносити результат, в іншому випадку ви будете просто «правильно харчуватися», «займатися спортом» або «розвиватися духовно». Ми ж говоримо про комплекс під назвою «Здоровий спосіб життя».

А тепер детальніше. Найважливішою складовою здорового способу життя слід назвати правильно збалансований раціон харчування, який повинен забезпечувати організм достатньою кількістю поживних речовин (білків, жирів і вуглеводів), а також харчових волокон, вітамінів і мінералів. Живильні речовини – білки, жири, вуглеводи – це не тільки калорії, але і будівельний матеріал для тканин організму. Вони також беруть участь в обміні речовин, зміцнюють імунітет. З іншого боку, харчові волокна покращують перистальтику кишечника і зменшують ризик розвитку раку травної системи. Вітаміни та мінерали виводять вільні радикали, покращують зовнішній вигляд шкірного покриву, волосся і нігтів. Крім того, вони входять до складу тканин, наприклад кісткової (кальцій, фосфор). Здорове харчування також має на увазі багаторазове харчування через регулярні проміжки часу (кожні 3-4 години). Сніданок повинен бути з’їдений протягом 30 хвилин після пробудження, а вечеря – не менше ніж за дві години до сну. В інший час, метаболічні процеси сповільнюються, і тіло накопичує жири. Якщо говорити про склад харчування, то краще обирати найменш оброблені продукти, тому що вони не містять харчові добавки (консерванти, антиоксиданти, стабілізатори, емульгатори, підсолоджувачі), та позитивно впливають на здоров’я.
Важлива складова здорового способу життя – достатня тривалість сну. Сон – це час, який необхідний організму для відновлення, коли тіло регенерується, мозок відпочиває. Епідеміологічні дослідження показали, що люди, які сплять 6-8 годин на день, менше страждають захворюваннями серцево-судинної системи, нервової системи (депресія, тривога), а також ожирінням. Також, окрім тривалості важлива якість сну. Температура у спальні повинна підтримуватися близько 21-22 ° C, а сама вона повинна бути добре провітрювана. Інакше великий ризик прокинутися з головним болем через нестачу кисню.
Регулярні фізичні вправи – біг і ходьба, фітнес і будь-які його види, спорт, їзда на велосипеді – запобігають накопиченню жиру в організмі і надмірній вазі. Під час вправ кров тече по кровоносних судинах швидше, а значить тканини краще забезпечуються кров’ю і киснем. Як приємне доповнення – організм виробляє гормони щастя – ендорфін, серотонін, що викликають позитивний настрій і покращують його. Якщо не вистачає часу на регулярні фізичні вправи, то слід збільшити свою фізичну активність в побуті, на роботі та під час відпочинку, наприклад у відпустці. Замість того, щоб весь день валяться на пляжі можна піти в гори. Не користуйтеся ліфтами, намагайтеся більше ходити пішки.
ЗСЖ несумісний зі шкідливими звичками. Більшість з нас цілком усвідомлюють, які звички шкідливі, а які – корисні. Тому не будемо детально зупинятися на цьому аспекті. Зауважимо лише, що при курінні сигарет генерується велика кількість вільних радикалів, що ушкоджують клітини тканин, прискорюють процес старіння і викликають ракові захворювання (ротової порожнини, шлунка, сечового міхура). Вживання алкоголю, окрім безпосереднього негативного впливу на органи і тканини людини, часто є причиною зайвої ваги. Адже розпивання алкогольних напоїв, особливо пива, зазвичай супроводжується рясною закускою, солоними паличками, горішками або картопляними чіпсами – все це сприяє надмірній вазі, ожирінню і гіпертонії.
Пам’ятайте – важливим є не тільки фізичне, а й психічне здоров’я. Це ключовий момент для людини. Не важливо, чи ми говоримо про роботу, навчання, про взаємовідносини з людьми, про якісь особисті цінності. Важливо відчувати себе здоровим не тільки тілом, а й духом. Навчіться легко справлятися з життєвими перешкодами, йдіть від стресу. Будь-які психічні порушення пізніше призводять до поганого фізичного самопочуття.

Зверніть увагу на наступні важливі складові:

 • Людина повинна прийняти себе, ставитися з повагою;
 • Вміти тримати в тонусі своє позитивне ставлення до людей, розвиваючи комунікабельність;
 • Бути автономною, навчитися бути самій собі критиком, вміти як лаяти, так і хвалити;
 • Мета в житті – найважливіший параметр в психічному здоров’ї;
 • Обирайте те соціальне оточення, яке підходить вам по духу, і де ви відчуваєте себе добре.
Прислухайтеся до самого себе, намагайтеся потрапляти в комфортне оточення, уникати депресій, адаптуватися під соціум і розвиватися духовно, ставлячи нові цілі. Все це стане вашим надійним супутником на шляху до здорового способу життя. Прийшов час зробити висновок? Є ряд основних складових, які допоможуть вам скласти воєдино все вищесказане і дати правильну оцінку тому образу життя, який ви ведете. Зверніть увагу на умови вашого життя – на побут, харчування, освіту. Рівень життя сприяє в тому числі і на наш психічний стан, а от якість життя вже, навпаки, скаже про ступінь задоволеності життям тієї чи іншої людини. Нарешті, зверніть увагу на життєвий уклад – на регламент праці, суспільне життя і порядок, а після ви напевне зможете зробити висновки і щодо свого стилю життя. Пам’ятайте, не потрібно намагатися змінитися кардинально тут і зараз. Рухайтеся від простого до складного, і все у вас обов’язково вийде!