10 дивних станів і форм води, про існування яких ви навіть не підозрювали (частина 2) – SpeleLife
#health

10 дивних станів і форм води, про існування яких ви навіть не підозрювали (частина 2)

Продовжуємо знайомитися із формами і станами води, про які ви навряд чи чули

Надзвуковий лід

Надзвуковий лід або лід XVIII – це ще одна форма льоду, яка утворюється під дією температури і тиску. Він гарячий, чорний, щільний і поводить себе як метал. Твердий куб з льоду XVIII вчетверо важчий, ніж такий самий куб зі звичайного льоду. Деякі вчені вірять, що лід XVIII може бути звичайною формою води у всесвіті, існуючи на «крижаних гігантах» Урані та Нептуні. Цікаво, що вчені підтвердили існування льоду XVIII лише у 2019-му році, хоча про його існування йшла мова ще три десятиліття тому. Торік група вчених припустила, що вода може вести себе як метал, якщо температура і тиск доволі високі. Лід XVIII утворюється лише тоді, коли температура досягає тисячі градусів, а тиск – мільйона атмосфер. Вчені отримали лід XVIII у результаті експерименту, у якому вони використовували потужні лазери, щоб створити ударні хвилі, які миттєво підвищували температуру і тиск. У результаті досліду молекули кисню формували заморожені, тверді структури, звані кубічними гратами, в той час як молекули водню стікали, мов рідина, навколо затверділого кисню. Деякі вчені кажуть, що такий лід не можна вважати водою, тому що молекули водню і кисню у ньому розділені.

Аеролід

Аеролід – це найлегша версія льоду ззовні. Його винайшли два роки тому дослідники з Університету Окаяма в Японії під час експерименту. Форми льоду, згадані вище, були створені при екстремально високому тиску. На відміну від решти, аеролід винайшли при нульовому тиску. Для цього дослідники вилучили два атоми кисню в діоксиді кремнію (так званому кварці), залишивши лише кремній. Потім вони замінили атоми кремнію атомами кисню, перш ніж приєднати два атоми водню для утворення льоду.

Аморфний лід

Аморфний лід був створений шляхом миттєвого охолодження рідкої води, коли молекули не мали часу, щоб утворити кристалічну речовину. Не маючи нормальної впорядкованої кристалічної структури звичайного льоду, аморфний лід вважається склом, тобто рідиною, яка рухається дуже повільно. Аморфний лід не поширений на Землі, але вважається однією з найбільш поширених форм води у Всесвіті.

Палаючий лід

Гідрати метану – це свого роду лід, який дійсно може горіти, мов аркуш паперу. Лід, про який йде мова, містить метан. Він природним чином утворюється у глибинах океану, вічній мерзлоті і навіть в нафто- і газопроводах. Цю форму води виявили ще у 30-х роках минулого століття. Палаючий лід – це стислий і заморожений метан, тому вчені називають його можливим джерелом палива. Кубометр палаючого льоду може вивільнити 160 кубометрів метану і до того ж вважається чистішим, ніж вугілля. На жаль, замінити звичайне вугілля палаючим льодом доволі важко, оскільки його складно добувати з-під води. Він також стає нестабільним, коли потрапляє на поверхню. Ось чому науковці остерігаються танення вічної мерзлоти. Гідрат метану, який міститься у ній може розплавитится і спричинити зміни клімату.

Квантова вода

У 2016 році вчені з Національної лабораторії Оук-Рідж Міністерства енергетики США створили новий квантовий стан води. Вони зробили своє відкриття, «продавлюючи» молекули води між шестикутними кристалами берилу. Це збільшило тиск настільки, що атоми молекул води стали нерівними і перестали підкорятися низці фізичних законів. Молекули змогли пройти через бар’єри на атомному рівні, а їх поведінка тепер пояснюється квантовою механікою і називається “тунелюванням”.