10 дивних станів і форм води, про існування яких ви навіть не підозрювали – SpeleLife
#health

10 дивних станів і форм води, про існування яких ви навіть не підозрювали

Вода може існувати лише у рідкому, твердому або газоподібному стані, чи не так? Ні! Вона може існувати у чималій кількості інших станів, включаючи ті, про які ви навіть не чули. Зараз ви можете подумати: “Як таке можливо?” І дійсно, щоб отримати порошкоподібну воду, потрібно врахувати дуже багато факторів. У більшості випадків головними з них є час, температура та тиск. У решті випадків з водою трапляються дивні речі, коли її змішують з іншими речовинами.

Лід VII
Усі звикли до того, що лід холодний. Але це не стосується льоду VII або так званого “гарячого льоду”. Вчені позначають звичайний лід абревіатурою “Ih”, де остання літера означає “шестикутник”. Усе тому, що атоми кисню шикуються у формі шестикутника, коли вода замерзає при нормальному тиску. Але лід Ih перетворюється на лід II, коли тиск збільшується. Лід II, при ще більшому тиску, перетворюється в лід III, потім на лід IV, V тощо. Так триває до тих пір, поки  він не перетворюється в лід VII, в якому атоми розташовані у формі куба.

Лід VII називають гарячим тому, що він формується під високим тиском і температурою. На Землі він теоретично може існувати лише глибоко під мантією, де є високий тиск, щоб перетворити звичайну воду на лід VII. Однак це навряд чи трапиться, тому що висока температура перетворить воду в пару раніше, ніж тиск перетворить її у лід VII. Саме тому вчені створили лід VII у лабораторних умовах. Вони так само виявили його у складі алмазів, сформованих глибоко в мантії Землі.

Суха вода
Тут все просто — отримати суху воду можна при змішуванні звичайної води з двоокисом кремнію. Це буде звичайна тверда речовина за одним винятком — вона буде водою на 95 відсотків. Складається ця субстанція з сахароподібних крупинок, які насправді є крапельками води, вкритими двоокисом кремнію. Останній якраз і не дає краплях з’єднатися та перетворитися на рідину.

Суха вода була створена у 1968 році, і з того часу використовувалася у косметології. Незабаром все про неї забули, поки у 2006-му році її не відкрили наново в Університеті Халла, Великобританія. Вчені вважають, що суху воду можна використовувати для поглинання вуглекислого газу з атмосфери. Це може спрацювати, враховуючи, що суха вода поглинає втричі більше вуглекислого газу, ніж просто звичайна вода. Вчені також розглядають можливість використання її для зберігання і транспортування шкідливих хімічних речовин.

Надкритична вода
Речовина досягає надкритичного стану, коли її температура і тиск стають настільки високими, що межа між рідким і газоподібним станами зникає. У випадку з водою це відбувається після газоподібного стану. Вода сягає надкритичного стану при температурі 373 градусів за Цельсієм та тиску 220 бар. У цій точці вона існує у вигляді дивного пару, який не являється газом та не може повернутися до рідкого стану. Надкритична вода (як і будь-яка надкритична рідина) може проходити через тверді предмети як газ, і розчиняти інші речовини — як рідина.

Плазмова вода
Гліс 1214 б — одна з найдивніших планет. Вона вшестеро більша за Землю і буквально заповнена “плазмовою” водою.
Вона знаходиться так близько до Сонця, що рік на ній триває лише 38 годин. Для порівняння Земля знаходиться у 70 разів далі від Сонця. Денна температура на цій планеті може сягати 282 градусів за Цельсієм, що занадто гаряче для будь-якої форми життя.

Близькість Гліс 1214 б до своєї зірки може бути причиною того, що вода на ній існує у формі плазми. Надвисокі температура і тиск на самій планеті змушують воду нагріватися і стискатися настільки, що вона перетворюється у плазму. А плазмова вода вважається однією з надкритичних форм води, про які ми згадували раніше.

Потрійна точка води
Потрійна точка речовини знаходиться у такій точці, коли субстанція може існувати у твердому, рідкому та газоподібному станах і знаходиться у термодинамічній рівновазі. Це може статися тоді, коли речовина досягає специфічної температури і тиску. Для води ця температура дорівнює 273,16 за Кельвіном (0,01 за Цельсієм), а тиск — 611,66 Паскалей (6,1166 мбар, 0,0060366 атмосфер), відповідно.

Потрійну точку води використовують для визначення температури за Кельвіном, калібрування термометрів та визначення потрійної точки інших рідин. Воду у своїй потрійній точці можна перетворити на тверду речовину, рідину або газ простим регулюванням тиску чи температури.

Далі буде…