10 медичних міфів, у які треба перестати вірити. І лікарям теж (частина 2) – SpeleLife
#health

10 медичних міфів, у які треба перестати вірити. І лікарям теж (частина 2)

Продовжуємо розгром “медичних міфів” разом із Нью-Йорк Таймс

1. Гормональне лікування тестостероном не допомагає літнім чоловікам зберегти пам’ять
Раніше вчені вважали, що у чоловіків з вищим рівнем тестостерону краще розвинені деякі ділянки мозку, ніж у тих, у кого тестостерон знижений. Також літні чоловіки з підвищеним рівнем тестостерону в середньому краще справлялися з когнітивними тестами. Через це серед науковців з’явилося припущення, що підвищуючи рівень тестостерону, можна сприяти збереженню пам’яті та когнітивних здібностей. Однак останні клінічні дослідження спростували цю думку і довели, що лікування тестостероном допомагає зберегти пам’ять не краще, ніж плацебо.

2. Позбавлення від пилових кліщів, мишей і тарганів не допомагає зменшити напади астми
Ще й досі чимало лікарів вірять у те, що алергічні реакції на паразитів провокують напади астми. Однак у рандомізованому клінічному дослідженні вчені не виявили жодного зв’язку між нападами астми та наявністю мишей у будинку. Причому це стосувалося навіть тих випадків, коли у дітей була алергічна реакція на мишей. Це, звичайно, не означає, що позбавлятися від алергенів і паразитів не треба, але й сліпо вірити, що їх відсутність вилікує астму, теж не варто.

3. Крокоміри та трекери калорій не допомагають зменшити вагу
Ми вже писали про маркетингову цінність 10 тис. кроків на день. Однак вчені пішли ще далі й довели, що втрачати вагу без цифрової підтримки можна ще ефективніше. У дослідженні, яке тривало протягом 2 років, науковці стежили за 471 пацієнтом, які бажали схуднути. Ті з них, хто покладався на крокоміри та лічильники калорій, у результаті знизили свою вагу менше, ніж ті, хто дотримувався стандартних порад. Під стандартними порадами малися на увазі рекомендації слідкувати за вживаними калоріями та займатися фізичною активністю. При цьому перша група досліджуваних носила браслети та трекери, інша — ні. Як наслідок, пацієнти з трекерами знизили вагу за 2 роки із середніх 96.3 кг до 92.8 кг, а решта — з 95.2 кг до 89.3 кг.

4. У окремих випадках фізична терапія лікує травми колінного суглоба не гірше, ніж хірургічне втручання
Щороку близько 460 тис. американців лягають на операційний стіл через проблеми з коліном, найчастіше через остеоартрит. Попри те, що сама операція болюча, а процес відновлення доволі тривалий, пацієнти все одно погоджуються на неї, оскільки  бояться, що без втручання біль супроводжуватиме їх усе життя. Однак у останньому клінічному дослідженні вчені порівняли пацієнтів з розривом меніска та артритом у середній стадії, яких лікували за допомогою хірургічного втручання і фізичної терапії (зазвичай помірного фізичного навантаження). Після 6 місяців реабілітації виявилося, що результати тих, хто погодився на операцію, і тих, кого лікували фізкультурою, практично не відрізняються.

5. Якщо у вагітної передчасно відійшли води, це не означає, що народжувати треба негайно
Іноді за кілька тижнів до запланованої дати пологів мембрана, що оточує плід, розривається і навколоплідна рідина виходить назовні. Зазвичай акушери побоюються, що після цього бактерії потраплять у стерильне середовище навколо плоду і викликають інфекції. Однак результати останнього дослідження, яке провели у 65 пологових центрах в 11 країнах світу, спростували цю думку. Виявилося, що залишивши плід в утробі матері, можна зменшити ризики для його здоров’я. Загалом, ризик смертності серед таких дітей був нижчим, ніж у тих, хто з’явився на світ передчасно.