10 медичних міфів, у які треба перестати вірити. І лікарям теж – SpeleLife
#health

10 медичних міфів, у які треба перестати вірити. І лікарям теж

У NY Times нещодавно вийшов свіжий розгром медичних рекомендацій, які раніше вважалися науково обґрунтованими. Можна припустити, що поради лікарів завжди засновані на наукових знаннях, це частково правда, але річ у тім, що наука не стоїть на місці. Згідно з аналізом більш ніж 3000 наукових досліджень, опублікованих з 2003 по 2017 роки в JAMA і Lancet і з 2011 по 2017 в The New England Journal of Medicine, приблизно в 1 випадку з 10 були знайдені переконливі докази зворотного — тобто поточний факт був спростований і доведене повністю протилежне твердження.

“При цьому провідні фахівці в медицині багато-багато років радили те, що згодом виявилося неправильним”, — говорить доктор Vinay Prasad, з Oregon Health and Science University, — “зараз ми з колегами вивчаємо, наскільки широко традиційні медичні практики були хибними”. Ось приклад 10 нових тверджень, які повинні замінити старі міфи (які раніше вважалися науково обґрунтованими фактами).

1. Алергія на арахіс не залежить від того, чи їла дитина арахіс до 3 років
Раніше педіатри радили батькам захищати дітей від арахісу принаймні до 3-річного віку, щоб уберегти їх від алергії на арахіс. Однак дослідження довели, що навіть якщо давати дітям арахіс до року, це не збільшує ризик виникнення алергії.

2. Риб’ячий жир не зменшує ризик серцево-судинних захворювань
На підставі того, що люди, які вживали більше риб’ячого жиру, мали статистично менше захворювань серцево-судинної системи був зроблений висновок, що саме омега-3 жирні кислоти зменшують ці ризики. Насправді ж добавки з Омега-3 знижують рівень тригліцеридів, які слугують факторами ризику захворювань серця. Однак масштабне якісне (клінічне, подвійне сліпе, плацебо-контрольоване) дослідження за участю 12513 осіб з ризиком серцево-судинних захворювань продемонструвало, що добавки з Омега-3 жодним чином не впливають на зниження ризику захворювань серця.

3. Реалістична лялька дитини, яку змушують носити дівчаток-підлітків, не запобігає ранній вагітності
Ідея була в тому, щоб дівчатка усвідомили, наскільки важка доля матері і як багато уваги та сил треба приділяти дитині. Як результат — вони повинні були уважніше ставитися до можливих небажаних вагітностей у ранньому віці. Однак дослідження австралійських вчених виявилися протилежними: дівчатка, яких змушували носити “симулятора дитини”, статистично частіше вагітніли, ніж ті, які цього не робили.

4. “Гінко білоба” не захищає від втрати пам’яті та недоумства
Відома добавка з листя дерева гінкго використовувалася ще в стародавньому Китаї, а ще її рекомендували вживати тим, хто хоче зберегти пам’ять. Результати масштабного (тривало понад 6 років) дослідження, яке проводили на людях із середнім віком 75 років, продемонстрували, що добавка гінко білоба не запобігає деменції та втраті пам’яті. Здавалося б дрібниця, але обсяги продаж цієї добавки у США сягають $ 249 млн  щороку.

5. Для позбавлення від болю пацієнтів у реанімації одноразова доза знеболюючих на основі опіатів не гірша, ніж аспірин і ібупрофен
Так, опіати — сильне знеболююче. Однак, клінічні дослідження довели, що стандартні препарати (ібупрофен та аспірин) позбавляють від екстремального болю (у середньому 8,4 бали за 11-бальною шкалою) пацієнтів реанімації приблизно на тому ж рівні.

Далі буде…