10 000 кроків на день: необхідна норма чи маркетинговий хід? – SpeleLife
#health

10 000 кроків на день: необхідна норма чи маркетинговий хід?

Часто ми повторюємо поради, навіть не замислюючись над тим, звідки вони взагалі з’явилися. “Потрібно випивати вісім склянок води щодня”, “Сніданок — головний прийом їжі”, “2 000 калорій в день — це норма” – здається, подібні твердження стали розхожими істинами. Однак це не завжди так. З поширенням крокомірів та фітнес-браслетів з’явилася нова вимога — проходити не менше 10 000 кроків в день. В середньому — це близько восьми кілометрів. Цікаво, що походження цієї цифри доволі сумнівне, що не завадило виробникам трекерів використовувати її як базову норму.

Однак нещодавно з’явилося дослідження Association of Step Volume and Intensity With All-Cause Mortality in Older Women., яке ставить під сумнів користь 10 000 кроків. Епідеміолог з Гарвардського університету Ай-Мін Лі (I-Min Lee) зацікавилася, звідки взялося таке правило. “Виявилося, його коріння слід шукати у маркетинговій стратегії, — розповіла лікар. — У 1965 році одна японська компанія, яка продає крокоміри, назвала свій продукт “10 000-крокомір”. Таку назву вибрали тому, що ієрогліф, який позначає число 10 000, схожий на крокуючого чоловічка. Наскільки вдалося дізнатися Ай-Мін Лі, творці рекламної кампанії не перевіряли користь цієї цифри для здоров’я.

З того часу ця знахідка маркетологів поширилася у вигляді універсального правила. І Лі вирішила перевірити, наскільки воно правдиве. У її дослідженні взяли участь 16 000 жінок похилого віку. Протягом тижня вони заміряли кількість пройдених за день кроків. Через чотири роки вчені оцінили рівень смертності в різних групах.

“У тих, хто проходив 4 400 кроків в день, рівень смертності виявився значно нижчим, ніж у менш активних жінок з результатом близько 2 700 кроків”, — говорить Лі. І чим більше учасниці проходили, тим нижчим ставав цей рівень. Але так тривало лише до вказаного рівня у 7 500 кроків. Після нього рівень смертності не змінювався, незалежно від пройдених кроків. Тож виходить, що навіть додаткові 2 000 кроків на день (це близько 1,5 км) позитивно впливають на здоров’я. Це уточнення дуже багато значить для тих, хто хоче бути більш активними, але не знає, з чого почати, або сумнівається у своїх силах.

“Не думаю, що планка у 10 000 кроків — це вдалий підхід до фізичної активності, — каже Ліндсі Вілсон (Lindsay Wilson), геріатр (спеціаліст з лікування людей похилого віку) з Університету Північної Кароліни. – Деяким ходіння не підходить. Хтось живе у небезпечному районі або непевно почуває себе на тротуарі. Потрібно бути креативнішим, коли радиш щось людині. Можливо для неї кращим варіантом буде фітнес, басейн або велотренажер”.

Такий підхід особливо важливий для літніх людей, але в цілому працює для будь-якого віку. Навіть невелике збільшення фізичного навантаження корисне і для тіла, і для психіки. А ось завищена планка може зовсім відбити бажання рухатися. Людське здоров’я — занадто складне явище, щоб скорочувати його до пари числових показників.

Чому ж міфи про здоров’я так популярні? “Люди хочуть однозначних результатів, — каже Вірджинія Ченг (Virginia Chang), соціолог з Університету Нью-Йорка. — Вони хочуть знати, що їм робити. Але наукові дослідження влаштовані не так. У них є формулювання, які складно трактувати людською мовою”.

Звичайно, не всі з поширених тверджень про здоров’я помилкові. Наприклад, користь восьмигодинного сну доведена неодноразово. Просто тим, хто хоче поліпшити здоров’я, потрібно пам’ятати: допомагають навіть невеликі зміни у харчуванні та кількості активності. Навіть якщо при цьому ви не дотягуєте до популярної планки.

Можливо, учасниці дослідження Ай-Мін Лі стали здоровішими, тому що більше ходили. А може тому, що й до цього були у непоганій фізичній формі. Провести чіткий причинно-наслідковий зв’язок важко. Тож якщо ви можете пройти 10 000 кроків на день — відмінно. Але якщо ви ведете сидячий спосіб життя — навіть невелике збільшення фізичної активності може зробити вас здоровішим.