15 міфів про здорове харчування – SpeleLife
#psychology

15 міфів про здорове харчування

Тема здорового харчування надзвичайно популярна в наш час. І, як все популярне, обростає всілякими казками. 

Іноді неправильну інформацію передають через незнання. Трапляється, що хтось дуже переконливо зміг спотворити дані, які потім передаються з вуст в уста. Буває, що поширюють неправдиву інформацію виробники, іноді – конкуренти. Буває, помиляються і дієтологи, після якихось досліджень підхоплюють ідею, яка потім спростовується. Іноді це спростування всіляко мусується, щоб повернути продукту втрачені позиції або підняти на більш високий рівень популярності. А іноді знову отримані результати просто замовчуються.

Претендувати на істину в останній інстанції ніхто не може, але деякі з міфів ми все ж спробуємо розвіяти або пояснити джерело їх походження.

Міф 1

Продукти здорового харчування дорожчі, ніж звичайні. Деякі виробники екологічно чистих продуктів необгрунтовано завищують ціну. Підвищували ціни й виробники кисломолочних продуктів з пробіотиками, на цукерки з ксилітом. Але, вивчивши понад 4000 найменувань продуктів харчування, дослідники прийшли до висновку, що, в цілому, продукти здорового харчування виявилися дешевшими, так не вимагали особливої обробки. Свіжі фрукти дешевші від фруктових десертів. Калорійність продуктів здорового харчування не нижча, ніж аналогічних неорганічних.

Міф 2

Для здоров’я необхідно приймати полівітаміни. Звичайно, вітаміни необхідні організму. Але отримувати їх треба з їжі. Синтетичні вітаміни засвоюються лише на 20%. Тобто, щоб отримати необхідну дозу з таблеток, Ви повинні прийняти їх в 5 разів більше! А ось з їжі ми отримаємо стільки поживних речовин, скільки нам треба. Замінюючи натуральні продукти вітамінами, ми не отримуємо безліч інших корисних речовин.

Міф 3

Замінивши газовану воду енергетичним напоєм, ми отримаємо користь і заряд енергії. Про те, що газовані напої шкідливі, не говорив тільки ледачий. Але останнім часом виникла мода на енергетичні напої. Нібито в них відсутнє все шкідливе, що є в газованій воді, і можна отримати заряд енергії. Так, в енергетичні напої додані вітаміни, амінокислоти, рослинні добавки. Але цукру там більше, ніж в газованій воді, адже цукор і є джерело енергії. Наприклад, в 460 -грамовій баночці енергетика міститься 280 «цукрових» кілокалорій, що більше, ніж в 500мл пляшці пепсі-коли (на 80ккал). Калорійність газованих продуктів дуже висока!

Міф 4

Газована вода з написом «дієтична» не може бути шкідливою У дієтичної газованої води цукор замінений підсолоджувачами (аспартам, сукралоза), калорійність продуктів знижена. У всьому цивілізованому світі бум на дієтичну газовану воду зійшов на «ні». Виробники зазнають збитків, шукають нові ринки збуту. І знаходять. Тим часом, за результатами досліджень, аспартам завдає шкоди здоров’ю. При його тривалому вживанні спостерігається головний біль, можлива депресія, безсоння. Аспартам порушує метаболізм в організмі. Калорійність “дієтичної” газованої води не нижча від звичайної! Якщо Ви хочете пити, то пийте звичайну воду. А якщо хочете їсти, значить, треба піти і пообідати, а не запивати гамбургер дієтичною колою в мережі швидкого харчування.

Міф 5

Цукор краще цукрового сиропу. Багато років твердили, що цукор – зло, його радили замінювати підсолоджувачами. Коли вперше заговорили про шкоду всіляких підсолоджувачів, з’явилася альтернатива – глюкозно-фруктозний сироп. Виробники рекламували його як той, «що не містить порожні калорії». Потім з’явилися викривальні статті, в яких подібний сироп називали «обманом довірливих покупців», говорили про його шкоду, так як, на відміну від цукру, тут з сиропу засвоюються всі калорії. Але насправді, і те, і інше, складається з суміші фруктози і глюкози (приблизно 1: 1). А значить, це одне і те ж, і, звичайно ж, у великих кількостях однаково шкідливо.

Міф 6

В ресторанах їжа корисніша, ніж в мережах швидкого харчування. Майже дворічне дослідження меню ресторанів різної цінової категорії показало, що, на жаль, 96% страв, рекомендованих як здорове харчування для всієї родини, мали високу калорійність продуктів, в них містилася значно більша кількість жирів, ніж це рекомендовано асоціацією дієтологів. Крім того, в їжі містилися трансізомери і велика кількість солі. У мережах швидкого харчування калорійність порції нижче в середньому на 270ккал, міститься менше жирів (на 16г), транс-жирів в фаст-фуді, всупереч очікуванню, не виявлено. Солі містилося в межах норми, а в салати сіль не додавалася зовсім. Але все ж  харчуватися краще вдома.

Міф 7

Продукти, що не містять жиру, це добре. Відсутність жиру в харчуванні призведе до проблем зі здоров’ям. Людині необхідний жир! Треба пам’ятати, що співвідношення білків, жирів і вуглеводів повинно бути приблизно 1: 1: 4. Співвідношення насичених і ненасичених жирів має становити приблизно 1: 3. Ненасичені жири корисні. Вони містяться в рослинних оліях, різних горіхах. На практиці продукти з низьким вмістом жиру містять багато цукру і вуглеводів, які в організмі перетворяться в жир.

Міф 8

Скорочуйте застосування вуглеводів. Покінчивши з жирами, взялися за вуглеводи. Першим в черзі виявився хліб. Про те, що від хліба поправляються, розповідалося стільки, що багато жінок взагалі перестали їсти хліб. Набрали популярність «безвуглеводні» дієти. Вуглеводи є джерелом енергії. Якщо скоротити споживання вуглеводів до мінімуму, то Ви будете млявими і сонними. Варто відрізняти «шкідливі» прості вуглеводи, що містяться в тістечках, випічці, цукерках, і корисні складні вуглеводи, які містяться в овочах, бобових, цільних зернах, хлібі грубого помелу.

Міф 9

Калорії, що надійшли в організм вдень, в жир не перетворюються. Саме на цьому засновані всі рекомендації щодо відмови від вечірньої трапези. Не треба плекати ілюзій, калорії в будь-який час доби залишаються калоріями. Якщо у Вас робота малорухлива, то, тим більше не має значення, коли ви з’їсте булочку (краще ніколи). Так як мозок вночі працює інтенсивно (у деяких більше, ніж днем), то йому просто необхідні калорії. І нема чого дивуватися, якщо Ви, відмовившись від вечері, серед ночі побіжите до холодильника. Так що вечеря (а іноді і нічний перекус) людині необхідні, щоб вночі не з’їсти «слона».

Міф 10

Шкода шоколаду. Цей міф уже практично розвіяний. З’явилася інша крайність, якщо шоколад корисний, то не будемо обмежувати себе в його вживанні. По-перше, корисний якісний чорний шоколад, що містить не менше 50% какао-бобів. По-друге, навіть такий шоколад має високу калорійність, його вживання все-таки варто обмежувати.

Міф 11

Мюслі корисні. За задумами тих, хто придумав таке харчування, це повинно бути так. Продукт, що містить клітковину, зерна, сухі фрукти не може бути шкідливим. Але такі мюслі не надто смачні, попитом не користувалися. Зараз їх покривають цукровою глазур’ю, обробляють в маслі. Порція такої «низькокалорійної» «дієтичної» їжі містить 420ккал, цукру – 30г, жирів – 10г. Худніть на здоров’я!

Міф 12

Сік допоможе схуднути. По-перше, корисні тільки свіжовичавлені соки (але і вони мають протипоказання). У продажі таких соків Ви не знайдете, а робити їх щодня не у всякого вистачить витримки і часу. По-друге, сік – це їжа, що містить деяку кількість калорій. Тому, запиваючи соком їжу, Ви, точно, що не схуднете. Соки не розщеплюють жири, всупереч поширеній точці зору.

Міф 13

Сирі овочі і фрукти допомагають травленню. Сироїди кажуть, що обробляти їжу не можна, тому що руйнуються ферменти і вітаміни. Якщо говорити про вітаміни, то, частково руйнується при 1000С лише вітамін С. Це дуже потрібний організму вітамін, але і міститься він у багатьох фруктах і овочах, які не прийде в голову варити. А деякі вітаміни засвоюються з овочів тільки при тепловій обробці (бета-каротин з моркви). А тепер про ферменти. Коли їжа надходить у шлунок, перше, що він робить, так це руйнує ті самі ферменти. Так що «необхідність» одержання ферментів з рослин – неправда. Допомагають травленню продукти, багаті харчовими волокнами.

Міф 14

Натуральні продукти корисні. Натуральні продукти – це продукти, які не проходять промислової обробки або вона мінімальна. Наприклад, овочі, фрукти – однозначно натуральні і, звичайно ж, вони корисні. До натуральних продуктів можна віднести борошно грубого помелу, квасолю, горіхи, насіння. У теорії, такі продукти корисні. На практиці, в хлібі грубого помелу можуть міститися всілякі некорисні добавки, натуральні вівсяні пластівці можуть бути покриті глазур’ю і так далі. Тому слід уважно читати написи на етикетках продуктів.

Міф 15

Органічні продукти кращі.  Органічними прийнято називати фрукти і овочі, вирощені без використання пестицидів і хімічного добрива, молочні продукти і м’ясо, отримані від корів, що харчуються травою і не отримують антибіотиків. Звичайно, такі продукти кращі, але на ділі без хімії виростити овочі та фрукти практично неможливо. Як правило, застосування пестицидів на «екологічних фермах» не афішується. Тварини, як і люди, хворіють, для їх лікування антибіотики застосовуються, вони потрапляють в молоко і м’ясо. А цибуля не потребує «екологічного» вирощування, тому що практично не поглинає пестицидів. Плоди деяких рослин сильно уражаються, якщо рослину не обробити. Користь від хворих фруктів сумнівна.