7 психологічних синдромів, які псують вам життя – SpeleLife
#psychology

7 психологічних синдромів, які псують вам життя

Чи знайома вам ситуація, коли здається, що ваш успіх – це випадковість, а розпочата справа приречена на провал, тому що ви просто не в змозі нічого довести до кінця? Не поспішайте картати себе за лінь або некомпетентність. Насправді, причиною ваших неприємностей можуть бути психологічні явища, про існування яких ви навіть не підозрюєте.

Ми розповімо вам про декілька синдромів, які не з чуток знайомі багатьом сучасним людям. Вони не вважаються захворюваннями, але при цьому заподіюють страждання людині або тим, хто її оточує.

1.Синдром вахтера. Ймовірно, ви вже стикалися з людьми, які, займаючи не найвищу посаду, буквально упиваються своїми повноваженнями і самостверджуються за рахунок інших. Наприклад, вимагають пред’явлення безлічі потрібних і непотрібних документів, винаходять «правила», яких немає в інструкції, і створюють бюрократичну тяганину. Все це супроводжується зарозумілою і навіть грубою поведінкою, яка, втім, не поширюється на їхніх знайомих і колег, які вищі за рангом. Як правило, у цих людей не складається особисте життя, тому вони постійно шукають жертву, щоб виплеснути свою злість і образу на долю. Маючи справу з «вахтером», слід ігнорувати його манеру поведінки і не вступати в конфлікт. Ведіть себе впевнено, не пасуйте перед грубістю і чітко формулюйте свої вимоги. Слабке місце таких людей – страх прийняти на себе справжнім, а не вигадану ними відповідальність, тому не соромтеся натякнути їм, що їхня поведінка може спричинити за собою негативні наслідки.

2. Синдром каченяти. Відомо, що каченята приймають за маму першого, кого вони побачили, вилупившись з яйця, – неважливо, чи це справжня мама-качка або ж інша тварина, людина, а часом і неживий предмет. Це явище отримало таку назву, як «імпринтинг». Люди також можуть бути схильні до цього явища, і однією з форм можна назвати синдром каченяти, коли людина автоматично вважає найкращим той предмет, який першим попався їй на очі, навіть якщо це суперечить об’єктивній реальності. Часто люди з такою особливістю стають категоричними і нетерпимими до думки оточуючих. Якщо ви помічаєте подібне за собою і це вас турбує, то намагайтеся проаналізувати свої думки: чому ви думаєте саме так, а не інакше? Цікавтеся думками інших людей, шукайте інформацію з різних джерел і тільки після цього приймайте остаточне рішення.

3.Синдром білого кролика. Можливо, ви пам’ятаєте білого кролика з «Аліси в Країні чудес», який голосив: «Ах, мої вусики! Ах, мої вушка! Як я спізнююся!». Але навіть якщо ви ніколи не читали твори Льюїса Керрола, то ви напевно самі опинялися в подібній ситуації. Сучасний ритм життя диктує жорсткі умови – не дивно, що багато людей зациклюються на часі і хронічно бояться нічого не встигнути.

  • Якщо ви вважаєте, що схильні до цього синдрому, то спробуйте слідувати декільком простим порадам: Переведіть годинник на 10-15 хвилин вперед.
  • Розподіліть свої справи за ступенем значущості. Наприклад, важливі і другорядні, термінові і нетермінові.
  • Щоранку записуйте, що ви повинні зробити, а потім викреслюйте зроблене.
  • Спробуйте записати, чим ви займаєтеся днем, з точністю до 10 хвилин. Так ви зможете виявити час, витрачений на несуттєві справи (листування в соціальних мережах, перегляд матеріалів, що не відносяться до роботи, тощо).
  • Перевірте, чи не звалили ви на себе ті справи, які можуть або повинні виконувати інші люди.
  • Постарайтеся не панікувати, навіть якщо вам здається, що потрібно зробити десяток справ одночасно. Зробіть кілька глибоких вдихів і видихів і посидьте в спокої кілька хвилин.

4. Синдром «ченця на три дні». Мабуть, важко знайти людину, яка хоча б раз в житті не бралася за нову справу (наприклад, дієту, заняття спортом або вивчення нової мови), але кидала її буквально через кілька днів. Якщо таке повторюється регулярно, то це може істотно ускладнити ваше життя, заважаючи домогтися по-справжньому важливих цілей. Щоб побороти синдром «ченця на три дні», автор книг про самоорганізацію людини Лео Бабаута радить наступне: “Не змушуйте себе, а постарайтеся знайти позитивну мотивацію. Наприклад, пробіжка може бути як «тортурами», так і приємним процесом очищення своїх думок або часом, коли ви насолоджуєтеся природою. Збільшуйте навантаження поступово, щоб не надірватися і не перегоріти. Нагадуйте собі, заради чого ви це робите і чого ви насправді хочете. Якщо ви знаєте, що в кінці шляху вас чекає щедра нагорода, у вас буде менше причин кинути свою витівку. Не сумнівайтеся в собі. Не думайте про те, що ви чогось не зможете, просто продовжуйте робити те, що ви робите”.

5. Синдром Доріана Гре.я Синдром був названий по імені персонажа роману Оскара Уальда «Портрет Доріана Грея», який панічно боявся побачити в дзеркалі старезного діда. Люди, яким притаманний цей стан, намагаються всіма силами зберегти свою молодість і красу і піти заради цього на будь-які жертви, починаючи від непомірного використання косметики і закінчуючи зловживанням пластичної хірургії. Синдром часто зустрічається серед публічних особистостей – музикантів, акторів та інших зірок, і може призводити до важких депресій і навіть спроб самогубства. Втім, його у себе можуть помітити і ті, хто далекий від шоу-бізнесу, тим більше, що в нашому суспільстві в даний час процвітає культ молодості і бездоганного зовнішнього вигляду. Як бути, якщо ви помічаєте у себе думки про те, що старієте і найкраща частина життя залишилася позаду? Психологи радять приділити увагу своєму здоров’ю, зайнятися спортом, знайти нове хобі і завести нові знайомства. Адже молодість залежить не тільки від зовнішнього вигляду, але і від того, наскільки сильний в людині інтерес до життя і спрага нових знань і вражень.

6. Синдром понеділка. Більшості працюючих людей, а також студентам і школярам знайомий неприємний стан, який з’являється перед початком чергового робочого тижня. Раптом навалюється неймовірна втома, апатія, а часом виникає запаморочення і проблеми з травленням. Це може статися навіть з тими, хто дуже любить свою роботу, і досить несправедливо було б вважати синдром понеділка звичайної лінню. Якщо вам теж знайомі ці відчуття, то спробуйте зробити наступне: Намагайтеся лягати завчасно, щоб виспатися. Звучить банально, але насправді недосип є причиною багатьох проблем і вже точно не додасть вам бадьорості в понеділок. Складіть робочий розклад і дотримуйтесь його, щоб не закінчувати справи попередньої п’ятниці в понеділок. У неділю прогуляйтеся на свіжому повітрі, а перед сном прийміть теплу ванну. Постарайтеся з’явитися на роботі на 10 хвилин раніше, щоб встигнути прибрати зайві папери зі столу, випити чашку чаю або перекинутися парою слів з колегами. Так буде простіше повернутися до своїх обов’язків після відпочинку.

7. Синдром самозванця. Люди, які страждають від цього стану, не здатні адекватно оцінювати свої досягнення і пояснюють власний успіх успіхом або попаданням в потрібне місце і час, в результаті чого відчувають себе шахраями, незважаючи на свій розум і компетентність. Щоб протистояти синдрому самозванця, потрібно сфокусуватися не на результатах діяльності, а на процесі навчання і поліпшення своїх навичок. Тим самим ви визнаєте, що вам є куди прагнути, і не будете зациклені на бездоганному результаті. При цьому пробачайте собі, якщо у вас щось не вийшло. І найголовніше – поділіться своїми переживаннями з іншими людьми, і ви зрозумієте, що ви зовсім не самозванець. Вважається, що від подібних думок час від часу страждав сам Альберт Ейнштейн. Коли ви дізнаєтеся, що інші люди (особливо ті, якими ви захоплюєтеся) теж час від часу відчувають подібний стан, ви зможете переосмислити свої страхи і вам буде набагато легше від них позбутися.